Ürün Portföyü
Kokulu Seccade
 

 

Sitede Ara
Language
Anket
Hangi Ürünü Beğendiniz?
Kokulu Seccade
Gül Kremi
Kokulu Tesbih
Gül Yağı
Gül Lokumu
Gül Yaprağı
Tarih 31/07/2009 11:42 Yazar isparta Hitler 4672
Print Pdf RSS
Osmanlı Mehtapta Gül Yaprağı Kuruturdu

              Ömer Özkan'ın yazdığı "Divan Şiirinin Penceresinden Osmanlı Toplum Hayatı" kitabı, Osmanlı'nın kuruluş ve yapılanma sürecine denk gelen 14. ve 15. yüzyıl divan şiirinin önde gelen örneklerini inceleyerek, o dönemin bir tablosunu çıkarıyor. Özkan, Divan şiirinin sanıldığı gibi toplum ve sosyal hayat üzerine hiçbir şey söylemeyen bir edebiyat olmadığını anlatıyor.
                Divan şiirinin Arapça ve Farsça unsurları yoğun şekilde bulundurması, şairlerin asırlar boyu belli mazmunları tekrar etmeleri, halkın kullandığı gündelik dilden ayrı özellikler göstermesi nedeniyle; hayattan ve halktan kopuk olduğu ithamlarına maruz kaldığını anlatan eden Özkan, son dönemlerde bu düşüncenin değiştiğini ifade ediyor. Divan şiiriyle Osmanlı sosyal hayatı arasında sıkı bağı göz önüne seren kitapta, şairlerin beyitlerinde işaret ettiği günlük hayattaki adetler, inanışlar, meslekler, cezalandırma biçimleri, bayram adetleri, ruhani varlıklarla ilgili inanışlar, musiki makamları, spor, hastalıklar, ve tedavi yöntemleri, giyim kuşam gibi çok geniş bir alanda bilgi ediniyoruz.
                 Mesihi'nin "Bad-ı deyden hak-i payine şikayet kılmağa/ Başına güllerden ateş yakdı bugün gülsitan" beyiti, gülbahçesinin kış rüzgarından şikayetlenmek için başına ateş yakdığını anlatmakla birlikte, zulüm gören halkın, dikkat çekerek dert dinletmek amacıyla, padişahın, vezirlerin, valilerin geçeceği yol üzerine başlarında ot, hasır, paçavra gibi şeyleri yakarak durmak gibi bir adeti olduğunu ve bunun "başta ateş yakmak" olarak anıldığına işaret ediyor. Necati'nin "Gömmiş beline denlü yere ki ide siyaset / Ne eyledi aceb çarh-ı sitem-gara benefşe" beyiti; menekşe çiçeğinin işlediği suç nedeniyle idam edilmek üzere, yarı beline kadar gömülmüş bir suçlu gibi tasavvur edilmesinin yanı sıra devrin cezalandırma yöntemlerinden birini "yarı beline kadar gömme"yi bize anlatıyor.
                 Evlat edinilecek olan kişilere uygulanan bir adet olan, evlat edinilecek kimsenin çıplak tenleri üzerine gömlek giymeleri veya gömleğin yakasından geçirilmeleri merasimi olan "yakadan geçirmek" Burhaneddin'in beyitinde aşık sevgilinin yakasından ay gibi doğup giderken yer bulmuş: "Dil yahasından togan ay ne acayib ay idi / Boyuma gisusı zenciri aceb sevdayidi" Mehtapta keten ve gül kurutulması da önceden yaygın olan bir inanışmış. Mehtabın keten ve kamış gibi bitkileri daha çabuk kuruttuğu inanışı kitapta Necati Bey'e ait olan beyitlerde yer alıyor. "Senin ruşen belün vallah dagıdur düşmanı her dem / Nitekim mah- tab ey meh ezer bagrını kettanın" Aynı inanış bazı beyitlerde gül yaprağı için kullanılıyor.

                                                                          gulurunleri32@gmail.com
RankRankRankRankRank
Yorum Yok.
 
İzinsiz Kopya Edilemez Tüm Hakkı Saklıdır. Roselife.OrG
gül konkreti gülün geçmişi kokulu seccade gül yaprakları üretici şirket gül özlü vazelin aroma terapi şampuanı gül seti krem ısparta gül bahçeleri basında roselife ısparta gül reçeli temizleme seti jel g?l?n faydalary duş gül kil maskesi fiyat gül kokulu tesbih cilt temizleme gülsuyu yapımı gül şerbeti nasıl yapılır ısparta lokum gül jel sabun gül yağı satışı rose otto gül mamülü şampuan doğal kremler çifte kavrulmuş lokum ısparta gül ürünleri satışı gül yağı rosa damecane cinya parfüm üretimi rose oil gülün gelişi gül parfümü gülsuyu fiyatı gül şerbeti toptan parfüm elden satış gül özlü sabun reçel tonic gülsuyu satışı rose water gül reçeli roselife kozmetik hakiki gül yağı gül ağacı tesbihi nemlendirici gül toni?i doğal gül kremi gul urunleri iletisim gülün tarihi ısparta gül yağı gül lokumu gül köpüğü gülsuyunun faydaları duş jeli gülün özellikleri ısparta gülsuyu kokulu tesbih network açık parfüm gül mumu gülcülük nasıl başladı toptan gülyağı gül yaprağı ısparta gül seti ısparta gül kremi gül şampuanı gül özlü şampuan gülden kolonya Doğal-temizleme-jeli gülün kökeni roselife şirketi roselife ürünleri gül vazelini ıspartaya gülün gelişi gül suyu gülsuyu toptancıları gül ürünleri üreticileri gülden kil gülsuyu tonic gül ürünleri satış gül jeli toptan gül yağı ısparta gülü gülümse kozmetik gül cilt bakımı roselife telefon gülden tesbih gülsuyu içeriği gül özlü lokum hediyelik gül ürünleri seti g?l dikimi seccade gül losyonu gözaltı kremi
 
MemHT Portal is a free software released under the GNU/GPL License by Miltenovik Manojlo