Ürün Portföyü
Kokulu Seccade
 

 

Sitede Ara
Language
Anket
Hangi Ürünü Beğendiniz?
Kokulu Seccade
Gül Kremi
Kokulu Tesbih
Gül Yağı
Gül Lokumu
Gül Yaprağı
Tarih 31/07/2009 11:42 Yazar isparta Hitler 6308
Print Pdf RSS
Osmanlı Mehtapta Gül Yaprağı Kuruturdu

              Ömer Özkan'ın yazdığı "Divan Şiirinin Penceresinden Osmanlı Toplum Hayatı" kitabı, Osmanlı'nın kuruluş ve yapılanma sürecine denk gelen 14. ve 15. yüzyıl divan şiirinin önde gelen örneklerini inceleyerek, o dönemin bir tablosunu çıkarıyor. Özkan, Divan şiirinin sanıldığı gibi toplum ve sosyal hayat üzerine hiçbir şey söylemeyen bir edebiyat olmadığını anlatıyor.
                Divan şiirinin Arapça ve Farsça unsurları yoğun şekilde bulundurması, şairlerin asırlar boyu belli mazmunları tekrar etmeleri, halkın kullandığı gündelik dilden ayrı özellikler göstermesi nedeniyle; hayattan ve halktan kopuk olduğu ithamlarına maruz kaldığını anlatan eden Özkan, son dönemlerde bu düşüncenin değiştiğini ifade ediyor. Divan şiiriyle Osmanlı sosyal hayatı arasında sıkı bağı göz önüne seren kitapta, şairlerin beyitlerinde işaret ettiği günlük hayattaki adetler, inanışlar, meslekler, cezalandırma biçimleri, bayram adetleri, ruhani varlıklarla ilgili inanışlar, musiki makamları, spor, hastalıklar, ve tedavi yöntemleri, giyim kuşam gibi çok geniş bir alanda bilgi ediniyoruz.
                 Mesihi'nin "Bad-ı deyden hak-i payine şikayet kılmağa/ Başına güllerden ateş yakdı bugün gülsitan" beyiti, gülbahçesinin kış rüzgarından şikayetlenmek için başına ateş yakdığını anlatmakla birlikte, zulüm gören halkın, dikkat çekerek dert dinletmek amacıyla, padişahın, vezirlerin, valilerin geçeceği yol üzerine başlarında ot, hasır, paçavra gibi şeyleri yakarak durmak gibi bir adeti olduğunu ve bunun "başta ateş yakmak" olarak anıldığına işaret ediyor. Necati'nin "Gömmiş beline denlü yere ki ide siyaset / Ne eyledi aceb çarh-ı sitem-gara benefşe" beyiti; menekşe çiçeğinin işlediği suç nedeniyle idam edilmek üzere, yarı beline kadar gömülmüş bir suçlu gibi tasavvur edilmesinin yanı sıra devrin cezalandırma yöntemlerinden birini "yarı beline kadar gömme"yi bize anlatıyor.
                 Evlat edinilecek olan kişilere uygulanan bir adet olan, evlat edinilecek kimsenin çıplak tenleri üzerine gömlek giymeleri veya gömleğin yakasından geçirilmeleri merasimi olan "yakadan geçirmek" Burhaneddin'in beyitinde aşık sevgilinin yakasından ay gibi doğup giderken yer bulmuş: "Dil yahasından togan ay ne acayib ay idi / Boyuma gisusı zenciri aceb sevdayidi" Mehtapta keten ve gül kurutulması da önceden yaygın olan bir inanışmış. Mehtabın keten ve kamış gibi bitkileri daha çabuk kuruttuğu inanışı kitapta Necati Bey'e ait olan beyitlerde yer alıyor. "Senin ruşen belün vallah dagıdur düşmanı her dem / Nitekim mah- tab ey meh ezer bagrını kettanın" Aynı inanış bazı beyitlerde gül yaprağı için kullanılıyor.

                                                                          gulurunleri32@gmail.com
RankRankRankRankRank
Yorum Yok.
 
İzinsiz Kopya Edilemez Tüm Hakkı Saklıdır. Roselife.OrG
gül kokulu tesbih doğal gül kremi gül ürünleri üreticileri gül özlü reçel gülden kolonya jel doğal krem gülyağı üretimi gülün geçmişi cilt temizleme köpüğü gül parfümü gül tesbihi temizleme seti gül kokusu gül kolonyası gül şerbeti nasıl yapılır toptan gülyağı üretici şirket reçel gül ağacı tesbihi toptan parfüm gül köpüğü gül yaprakları ıspartaya gülün gelişi açık parfüm gülcülük nasıl başladı ısparta gülü duş gül gülümse kozmetik gül mamülü şampuan toptan gül yağı gül kokulu seccade duş jeli gül mumu rose oil roselife bayilik gülsuyu fiyatı gül ürünleri satış gül cilt bakımı gülcülük gülsuyunun faydaları gül şampuanı organik krem doğal gül parfümü seccade gülsuyu nasıl üretilir ısparta gül ürünleri satışı hakiki gül yağı lokumlar aroma terapi şampuanı ısparta gül kremi gül kokulu mum ısparta gül seti güzellik sabunu g?l dikimi gül şerbeti gül lokumu ısparta gül bahçeleri ısparta gülsuyu gül özlü şampuan kokulu seccade gül vazelini tonic elden satış gül konkreti hediyelik gül ürünleri seti gül yağı satışı rose oil turkey temizlik mum gülün özellikleri roselife ürünleri cinya gül spreyi gül özlü krem gülsuyu tonic gülsuyu yapımı gül kremi gül sabunu nemlendirici cilt temizleme basında roselife toptan gülsuyu gül toni?i kil maskesi fiyat roselife kozmetik gülden tesbih konkret satışı rose otto gülün gelişi gül sıvı sabunu network gül reçeli g?l?n faydalary dudak kremi g?l bakymy rosa damecane gül özlü kil maskesi çifte kavrulmuş lokum
 
MemHT Portal is a free software released under the GNU/GPL License by Miltenovik Manojlo