Ürün Portföyü
Kokulu Seccade
 

 

Sitede Ara
Language
Anket
Hangi Ürünü Beğendiniz?
Kokulu Seccade
Gül Kremi
Kokulu Tesbih
Gül Yağı
Gül Lokumu
Gül Yaprağı
Tarih 31/07/2009 11:42 Yazar isparta Hitler 4938
Print Pdf RSS
Osmanlı Mehtapta Gül Yaprağı Kuruturdu

              Ömer Özkan'ın yazdığı "Divan Şiirinin Penceresinden Osmanlı Toplum Hayatı" kitabı, Osmanlı'nın kuruluş ve yapılanma sürecine denk gelen 14. ve 15. yüzyıl divan şiirinin önde gelen örneklerini inceleyerek, o dönemin bir tablosunu çıkarıyor. Özkan, Divan şiirinin sanıldığı gibi toplum ve sosyal hayat üzerine hiçbir şey söylemeyen bir edebiyat olmadığını anlatıyor.
                Divan şiirinin Arapça ve Farsça unsurları yoğun şekilde bulundurması, şairlerin asırlar boyu belli mazmunları tekrar etmeleri, halkın kullandığı gündelik dilden ayrı özellikler göstermesi nedeniyle; hayattan ve halktan kopuk olduğu ithamlarına maruz kaldığını anlatan eden Özkan, son dönemlerde bu düşüncenin değiştiğini ifade ediyor. Divan şiiriyle Osmanlı sosyal hayatı arasında sıkı bağı göz önüne seren kitapta, şairlerin beyitlerinde işaret ettiği günlük hayattaki adetler, inanışlar, meslekler, cezalandırma biçimleri, bayram adetleri, ruhani varlıklarla ilgili inanışlar, musiki makamları, spor, hastalıklar, ve tedavi yöntemleri, giyim kuşam gibi çok geniş bir alanda bilgi ediniyoruz.
                 Mesihi'nin "Bad-ı deyden hak-i payine şikayet kılmağa/ Başına güllerden ateş yakdı bugün gülsitan" beyiti, gülbahçesinin kış rüzgarından şikayetlenmek için başına ateş yakdığını anlatmakla birlikte, zulüm gören halkın, dikkat çekerek dert dinletmek amacıyla, padişahın, vezirlerin, valilerin geçeceği yol üzerine başlarında ot, hasır, paçavra gibi şeyleri yakarak durmak gibi bir adeti olduğunu ve bunun "başta ateş yakmak" olarak anıldığına işaret ediyor. Necati'nin "Gömmiş beline denlü yere ki ide siyaset / Ne eyledi aceb çarh-ı sitem-gara benefşe" beyiti; menekşe çiçeğinin işlediği suç nedeniyle idam edilmek üzere, yarı beline kadar gömülmüş bir suçlu gibi tasavvur edilmesinin yanı sıra devrin cezalandırma yöntemlerinden birini "yarı beline kadar gömme"yi bize anlatıyor.
                 Evlat edinilecek olan kişilere uygulanan bir adet olan, evlat edinilecek kimsenin çıplak tenleri üzerine gömlek giymeleri veya gömleğin yakasından geçirilmeleri merasimi olan "yakadan geçirmek" Burhaneddin'in beyitinde aşık sevgilinin yakasından ay gibi doğup giderken yer bulmuş: "Dil yahasından togan ay ne acayib ay idi / Boyuma gisusı zenciri aceb sevdayidi" Mehtapta keten ve gül kurutulması da önceden yaygın olan bir inanışmış. Mehtabın keten ve kamış gibi bitkileri daha çabuk kuruttuğu inanışı kitapta Necati Bey'e ait olan beyitlerde yer alıyor. "Senin ruşen belün vallah dagıdur düşmanı her dem / Nitekim mah- tab ey meh ezer bagrını kettanın" Aynı inanış bazı beyitlerde gül yaprağı için kullanılıyor.

                                                                          gulurunleri32@gmail.com
RankRankRankRankRank
Yorum Yok.
 
İzinsiz Kopya Edilemez Tüm Hakkı Saklıdır. Roselife.OrG
üretici şirket doğal kremler gül cilt bakımı ısparta gülsuyu temizleme seti toptan gülyağı gül özlü sabun gül özlü reçel güzellik sabunu ıspartaya gülün gelişi gül şerbeti gül sabunu tonic g?l fayda cinya mum gül jel sabun jel doğal krem gül lokumu ysparta g?l? gül yaprağı doğal gül parfümü ısparta gül yağı gülün geçmişi gül tesbihi hediyelik gül ürünleri seti gülsuyu nasıl üretilir gülden tesbih gül reçeli gül kokusu gülsuyu fiyatı roselife kozmetik çifte kavrulmuş lokum ısparta gül bahçeleri g?l dikimi gül ürünleri üreticileri hakiki gül yağı gül ürünleri satış elden satış gülsuyunun faydaları konkret satışı gül seti gül özlü şampuan Doğal-temizleme-jeli toptan gül yağı çatlak kremi gül kolonyası gülün gelişi reçel roselife ürünleri seccade gül losyonu gülden kil gülün tarihi roselife telefon duş gül gül suyu gul urunleri iletisim gülyağı üretimi gül kremi gül sıvı sabunu gözaltı kremi gül özlü kolonya ısparta lokum nemlendirici gül yaprakları g?l?n faydalary toptan parfüm gül köpüğü roselife bayilik roselife politikamız kokulu tesbih rosa damecane kokulu seccade gül şerbeti nasıl yapılır kil maskesi fiyat gülsuyu içeriği dudak kremi rose oil lokumlar gül ağacı tesbihi cilt temizleme köpüğü gül yağı satışı cilt temizleme roselife şirketi organik krem gül spreyi gülsuyu satışı açık parfüm krem gül özlü vazelin ısparta gül ürünleri satışı gül parfümü gülün kökeni gülsuyu toptancıları rose water gülcülük ısparta gül seti
 
MemHT Portal is a free software released under the GNU/GPL License by Miltenovik Manojlo