Ürün Portföyü
Kokulu Seccade
 

 

Sitede Ara
Language
Anket
Hangi Ürünü Beğendiniz?
Kokulu Seccade
Gül Kremi
Kokulu Tesbih
Gül Yağı
Gül Lokumu
Gül Yaprağı
Tarih 31/07/2009 11:42 Yazar isparta Hitler 6093
Print Pdf RSS
Osmanlı Mehtapta Gül Yaprağı Kuruturdu

              Ömer Özkan'ın yazdığı "Divan Şiirinin Penceresinden Osmanlı Toplum Hayatı" kitabı, Osmanlı'nın kuruluş ve yapılanma sürecine denk gelen 14. ve 15. yüzyıl divan şiirinin önde gelen örneklerini inceleyerek, o dönemin bir tablosunu çıkarıyor. Özkan, Divan şiirinin sanıldığı gibi toplum ve sosyal hayat üzerine hiçbir şey söylemeyen bir edebiyat olmadığını anlatıyor.
                Divan şiirinin Arapça ve Farsça unsurları yoğun şekilde bulundurması, şairlerin asırlar boyu belli mazmunları tekrar etmeleri, halkın kullandığı gündelik dilden ayrı özellikler göstermesi nedeniyle; hayattan ve halktan kopuk olduğu ithamlarına maruz kaldığını anlatan eden Özkan, son dönemlerde bu düşüncenin değiştiğini ifade ediyor. Divan şiiriyle Osmanlı sosyal hayatı arasında sıkı bağı göz önüne seren kitapta, şairlerin beyitlerinde işaret ettiği günlük hayattaki adetler, inanışlar, meslekler, cezalandırma biçimleri, bayram adetleri, ruhani varlıklarla ilgili inanışlar, musiki makamları, spor, hastalıklar, ve tedavi yöntemleri, giyim kuşam gibi çok geniş bir alanda bilgi ediniyoruz.
                 Mesihi'nin "Bad-ı deyden hak-i payine şikayet kılmağa/ Başına güllerden ateş yakdı bugün gülsitan" beyiti, gülbahçesinin kış rüzgarından şikayetlenmek için başına ateş yakdığını anlatmakla birlikte, zulüm gören halkın, dikkat çekerek dert dinletmek amacıyla, padişahın, vezirlerin, valilerin geçeceği yol üzerine başlarında ot, hasır, paçavra gibi şeyleri yakarak durmak gibi bir adeti olduğunu ve bunun "başta ateş yakmak" olarak anıldığına işaret ediyor. Necati'nin "Gömmiş beline denlü yere ki ide siyaset / Ne eyledi aceb çarh-ı sitem-gara benefşe" beyiti; menekşe çiçeğinin işlediği suç nedeniyle idam edilmek üzere, yarı beline kadar gömülmüş bir suçlu gibi tasavvur edilmesinin yanı sıra devrin cezalandırma yöntemlerinden birini "yarı beline kadar gömme"yi bize anlatıyor.
                 Evlat edinilecek olan kişilere uygulanan bir adet olan, evlat edinilecek kimsenin çıplak tenleri üzerine gömlek giymeleri veya gömleğin yakasından geçirilmeleri merasimi olan "yakadan geçirmek" Burhaneddin'in beyitinde aşık sevgilinin yakasından ay gibi doğup giderken yer bulmuş: "Dil yahasından togan ay ne acayib ay idi / Boyuma gisusı zenciri aceb sevdayidi" Mehtapta keten ve gül kurutulması da önceden yaygın olan bir inanışmış. Mehtabın keten ve kamış gibi bitkileri daha çabuk kuruttuğu inanışı kitapta Necati Bey'e ait olan beyitlerde yer alıyor. "Senin ruşen belün vallah dagıdur düşmanı her dem / Nitekim mah- tab ey meh ezer bagrını kettanın" Aynı inanış bazı beyitlerde gül yaprağı için kullanılıyor.

                                                                          gulurunleri32@gmail.com
RankRankRankRankRank
Yorum Yok.
 
İzinsiz Kopya Edilemez Tüm Hakkı Saklıdır. Roselife.OrG
g?l fayda gül şampuanı gülün özellikleri dudak kremi gül özlü vazelin nemlendirici roselife ürünleri toptan gül yağı roselife telefon gülsuyu içeriği gül sabunu duş gül gül vazelini doğal kremler kil maskesi fiyat gül köpüğü roselife kozmetik reçel organik krem doğal gül kremi temizleme seti gül yağı satışı gül kokulu sprey çatlak kremi ısparta gül reçeli gül özlü reçel gül yaprağı açık parfüm gül parfümü network gülün gelişi gül kokulu tesbih basında roselife gülcülük nasıl başladı gül kokusu gül jel sabun gül kremi gül ağacı tesbihi ıspartaya gülün gelişi tonic çifte kavrulmuş lokum mum gül kokulu mum satış gül losyonu gül özlü şampuan gülsuyu fiyatı gözaltı kremi toptan gülyağı ısparta gülsuyu gül yaprakları gül reçeli gülcülük gül spreyi cilt temizleme köpüğü gülün tarihi gül konkreti temizlik ısparta gül yağı gül özlü kolonya jel gül ürünleri satış gül kolonyası gül şerbeti nasıl yapılır rose oil turkey ısparta lokum gülsuyu nasıl üretilir gul urunleri iletisim rosa damecane gül özlü kil maskesi roselife bayilik gülsuyu gülsuyunun faydaları gül cilt bakımı Doğal-temizleme-jeli gül mumu gülden kolonya roselife politikamız gül mamülü şampuan doğal krem ısparta gül seti doğal gül parfümü elden satış gül özlü krem roselife şirketi cinya krem kokulu seccade rose otto gülsuyu satışı g?l bakymy gülsuyu tonic aroma terapi şampuanı ısparta gül bahçeleri rose water g?l?n faydalary rose oil konkret satışı gül jeli
 
MemHT Portal is a free software released under the GNU/GPL License by Miltenovik Manojlo