Ürün Portföyü
Kokulu Seccade
 

 

Sitede Ara
Language
Anket
Hangi Ürünü Beğendiniz?
Kokulu Seccade
Gül Kremi
Kokulu Tesbih
Gül Yağı
Gül Lokumu
Gül Yaprağı
Tarih 31/07/2009 11:42 Yazar isparta Hitler 5653
Print Pdf RSS
Osmanlı Mehtapta Gül Yaprağı Kuruturdu

              Ömer Özkan'ın yazdığı "Divan Şiirinin Penceresinden Osmanlı Toplum Hayatı" kitabı, Osmanlı'nın kuruluş ve yapılanma sürecine denk gelen 14. ve 15. yüzyıl divan şiirinin önde gelen örneklerini inceleyerek, o dönemin bir tablosunu çıkarıyor. Özkan, Divan şiirinin sanıldığı gibi toplum ve sosyal hayat üzerine hiçbir şey söylemeyen bir edebiyat olmadığını anlatıyor.
                Divan şiirinin Arapça ve Farsça unsurları yoğun şekilde bulundurması, şairlerin asırlar boyu belli mazmunları tekrar etmeleri, halkın kullandığı gündelik dilden ayrı özellikler göstermesi nedeniyle; hayattan ve halktan kopuk olduğu ithamlarına maruz kaldığını anlatan eden Özkan, son dönemlerde bu düşüncenin değiştiğini ifade ediyor. Divan şiiriyle Osmanlı sosyal hayatı arasında sıkı bağı göz önüne seren kitapta, şairlerin beyitlerinde işaret ettiği günlük hayattaki adetler, inanışlar, meslekler, cezalandırma biçimleri, bayram adetleri, ruhani varlıklarla ilgili inanışlar, musiki makamları, spor, hastalıklar, ve tedavi yöntemleri, giyim kuşam gibi çok geniş bir alanda bilgi ediniyoruz.
                 Mesihi'nin "Bad-ı deyden hak-i payine şikayet kılmağa/ Başına güllerden ateş yakdı bugün gülsitan" beyiti, gülbahçesinin kış rüzgarından şikayetlenmek için başına ateş yakdığını anlatmakla birlikte, zulüm gören halkın, dikkat çekerek dert dinletmek amacıyla, padişahın, vezirlerin, valilerin geçeceği yol üzerine başlarında ot, hasır, paçavra gibi şeyleri yakarak durmak gibi bir adeti olduğunu ve bunun "başta ateş yakmak" olarak anıldığına işaret ediyor. Necati'nin "Gömmiş beline denlü yere ki ide siyaset / Ne eyledi aceb çarh-ı sitem-gara benefşe" beyiti; menekşe çiçeğinin işlediği suç nedeniyle idam edilmek üzere, yarı beline kadar gömülmüş bir suçlu gibi tasavvur edilmesinin yanı sıra devrin cezalandırma yöntemlerinden birini "yarı beline kadar gömme"yi bize anlatıyor.
                 Evlat edinilecek olan kişilere uygulanan bir adet olan, evlat edinilecek kimsenin çıplak tenleri üzerine gömlek giymeleri veya gömleğin yakasından geçirilmeleri merasimi olan "yakadan geçirmek" Burhaneddin'in beyitinde aşık sevgilinin yakasından ay gibi doğup giderken yer bulmuş: "Dil yahasından togan ay ne acayib ay idi / Boyuma gisusı zenciri aceb sevdayidi" Mehtapta keten ve gül kurutulması da önceden yaygın olan bir inanışmış. Mehtabın keten ve kamış gibi bitkileri daha çabuk kuruttuğu inanışı kitapta Necati Bey'e ait olan beyitlerde yer alıyor. "Senin ruşen belün vallah dagıdur düşmanı her dem / Nitekim mah- tab ey meh ezer bagrını kettanın" Aynı inanış bazı beyitlerde gül yaprağı için kullanılıyor.

                                                                          gulurunleri32@gmail.com
RankRankRankRankRank
Yorum Yok.
 
İzinsiz Kopya Edilemez Tüm Hakkı Saklıdır. Roselife.OrG
gül özlü kil maskesi gül kokulu tesbih gülden tesbih gül kokulu sprey cinya gül kokusu gül mumu Doğal-temizleme-jeli gül özlü vazelin satış organik krem gülsuyu satışı g?l dikimi gül spreyi krem rose oil turkey gül reçeli kokulu seccade gül toni?i duş gül ysparta g?l? açık parfüm temizleme seti hakiki gül yağı gül şerbeti tonic gözaltı kremi gülsuyu toptancıları ısparta gül bahçeleri toptan gülyağı ısparta gül seti elden satış network gül kokulu seccade gülsuyu cilt temizleme köpüğü üretici şirket reçel duş jeli gül yaprakları gül köpüğü gül ürünleri satış temizlik gül mamülü şampuan gülün geçmişi gül losyonu gülün kökeni konkret satışı basında roselife güzellik sabunu ısparta gül yağı roselife politikamız gül konkreti gül sıvı sabunu gül şerbeti nasıl yapılır mum gülyağı üretimi kokulu tesbih gülden kil gul urunleri iletisim gül özlü lokum gülden parfüm gülcülük nasıl başladı gül şampuanı jel gül tesbihi ısparta gülsuyu roselife telefon çatlak kremi cilt temizleme gül özlü sabun ısparta gülü toptan parfüm gül cilt bakımı ısparta lokum ısparta gül reçeli gülsuyu yapımı oda spreyi gül suyu gül özlü kolonya gülsuyu içeriği gül özlü şampuan ısparta gül ürünleri satışı çifte kavrulmuş lokum gül yağı satışı gül ağacı tesbihi gül seti gül özlü krem gül sabunu aroma terapi şampuanı lokumlar doğal kremler gülsuyu fiyatı gülün gelişi gül kokulu mum gül yaprağı gül ürünleri üreticileri gülden kolonya gülümse kozmetik
 
MemHT Portal is a free software released under the GNU/GPL License by Miltenovik Manojlo